2018

Zembrzyce, 29 lipca - 5 sierpnia 2018


sobota, 26 lipca 2014

MARIAPOLI ZEMBRZYCE 2014 - Szósty Dzień


W szóstym dniu naszego „poligonu duchowego” hasło brzmiało:  „Niech wszystko  w nas ukazuje  gotowość oddania życia dla drugiego”.
Staraliśmy się dzisiaj pogłębiać dalej temat miłości wzajemnej.  Odpowiedzi Chiary na pytania dotyczyły takiej miłości, która jest gotowa oddać życie, a tymczasem dzieląc z bliźnim jego trudności, radości, cierpienia – wychodząc z naszego egoizmu. Powiedziała m.in.:

(…) Kochać: jest to typowa postawa chrześcijan. Kochać nie tylko miłością, która jest synonimem jałmużny lub dobroczynności, lecz kochać tak jak kochał Jezus, który stał się jedno ze wszystkimi, po tym jak stał się człowiekiem takim jak my. Stawać się jedno: to jest miłość. Stawać się jedno ze wszystkimi, których spotykamy w ciągu dnia. Dzisiaj między nami. Stawać się jedno, aż osoba kochana w ten sposób zrozumie tę miłość i sama także zapragnie kochać. W ten sposób rodzi się miłość wzajemna, znak rozpoznawczy chrześcijan dziś tak, jak w czasach pierwszych uczniów Chrystusa. Miłość wzajemna, która jest głównym przykazaniem Jezusa, życiem Trójcy Przenajświętszej przeniesionym na ziemię.
Swoim doświadczeniem miłości w rodzinie podzieliła się z nami Zosia



Z każdym kolejnym dniem coraz bardziej czujemy się wszyscy jedną rodziną.

Profesor Leszek Roszkowski zaprezentował temat „Wszechświat – droga do Boga?”, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Sprawił, że wszechświat, chociaż ogromny, stał się dla nas bliski i bardziej zrozumiały. Jedno jest jasne – religia i nauka nie stoją w sprzeczności. Po wykładzie wywiązała się krótka wymiana myśli.









Grupa wytrawnych turystów górskich wybrała się, pomimo niepewnej pogody, na najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę. Wielu mariapolitów – jak przystało na piątek – postanowiło pojechać na drogę krzyżową do Kalwarii Zebrzydowskiej, a przed Mszą świętą wszyscy mieli możliwość uczestniczenia w adoracji Najświętszego Sakramentu.









Dzisiejszy wieczór był niezwykle ciekawy. Dotyczył formacji sumienia w kontekście ostatnich wydarzeń nagłośnionych w mediach. Bogactwem było ukazanie w rzeczowy sposób, zarówno od strony teologicznej, moralnej i prawnej, postaw, jakie powinniśmy przyjmować wobec współczesnych wyzwań.









Oto fragment wypowiedzi księdza na temat klauzuli sumienia: Dzisiejsze czasy wymagają od nas chrześcijan większej dojrzałości i bardziej czujnego użycia rozumu, abyśmy w każdej sprawie to my oceniali, zgodnie z naszą wiarą, a nie inni za nas, to my zdecydowali, a nie inni za nas. Bóg, przecież, podarował nam głowę nie tylko po to, by czesać włosy. Niebezpieczna jest pokusa, której niestety wielu ulega, aby uzasadniać swoje poglądy społeczne tym, że „w telewizji pokazali” lub „w gazecie napisali”, a swoje wybory tym, że „większość tak myśli” lub „wszyscy przecież tak robią”. W społeczności, w której władza za pomocą mas-mediów stara się skłonić wszystkich do tak zwanej „poprawności politycznej”,  „myślenia poprawnego”, często zupełnie odmiennego od chrześcijańskiego, musimy dojrzewać do krytycznej i samodzielnej oceny sytuacji, idei i czynów.  Potrzebna jest więc ludzka i religijna formacja, obejmująca również, a nawet szczególnie, naukę społeczną Kościoła. W niej, bowiem zawarte są konkretne odpowiedzi na wiele z aktualnych, palących pytań. Potrzebna jest przede wszystkim formacja sumienia.
Prof. Adam Biela uzupełnił wykład i wyjaśnił nam zawiłości sprawy zwolnienia prof. Chazana, wskazując na manipulacje i niekonsekwencje podjętych działań. Dla wszystkich było to ogromnym światłem w gąszczu medialnym.
Zakończyliśmy o 21. Całe Mariapoli Zembrzyce 2014 zgromadziło się, by wspólnie, łącząc się z Jasną Górą, odśpiewać apel.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz