2018

Zembrzyce, 29 lipca - 5 sierpnia 2018


poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Mariapoli Olsztyn 2014 - 3


Trzeci dzień Mariapoli upływał pod hasłem: „By miłować się wzajemnie, należy zapomnieć o sobie”. Rozpoczęliśmy go od rozważania na temat miłości wzajemnej tym razem opartego o myśli bpa Klausa Hemmerle, do którego pięknie wprowadzili nas Kasia i ks. Jarek.
Bp Hemmerle (1929-1994), nazywany przez Chiarę Lubich współzałożycielem Ruchu Focolari, ze wzruszeniem wspominał swoją wizytę w Kolumbii, gdzie biedny chłopiec chciał podarować mu swój obiad. W nawiązaniu do tego wydarzenia Biskup pisał: „jesteśmy ludźmi i ta ludzka godność oznacza, że możemy podarować coś drugiemu, że możemy oddać drugiemu coś naszego, nawet jeśli nas to kosztuje, jest to coś najgłębszego. Myślę, że tu jest sedno sprawy: człowiek nie chce jedynie posiadać lub mieć potrzebę czegoś, ale chce żyć tak, by móc ofiarować coś drugiemu. Będziemy mogli powiedzieć, że liczymy się z ludzką godnością dopiero wtedy, gdy każdy dostanie tyle, by był w stanie ofiarować coś drugiemu”.
Po rozważaniu, jak zwykle, mieliśmy okazję aby wysłuchać świadectw życia, które pokazują, że życie ideałem miłości wzajemnej jest możliwe na co dzień. Słuchaliśmy jak można ożywić duszpastersko parafię używając metod niekoniecznie konwencjonalnych, np. kijków nordic walking; o tym, jak można żyć miłością nawet w relacji pracodawca - pracownik, troszcząc się nawzajem o godne utrzymanie. Następnie słuchaliśmy pięknego świadectwa młodego małżeństwa, które potrafiło poświęcić swój czas i siły, aby służyć innym oraz nie cofnęło się przed trudnym zmaganiem z leczeniem niepłodności, odrzucając pokusę wyboru metody in vitro, niezgodną z ich sumieniem.
Po przerwie wysłuchaliśmy konferencji nt. „Zaangażowanie społeczne chrześcijan wyrazem miłości”. Konferencję wygłosiła dla nas pani Magdalena Korzekwa, działaczka portalu citizengo.org – społeczności aktywnych obywateli. Portal ten, wychodząc z chrześcijańskiej wizji człowieka oraz porządku społecznego, chce zaoferować wszystkim obywatelom narzędzia do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz polepszania naszego społeczeństwa. Przykładem działalności fundacji  jest „List z poparciem dla profesora Bogdana Chazana” podpisany w internecie przez ponad 86 tys. ludzi oraz akcja „NIE dla usuwania Bożego Narodzenia z darmowego podręcznika dla 1-klasistów” poparta przez ponad 55 tys. internautów.
Popołudniu spotkaliśmy się w grupach, aby podzielić się wrażeniami i doświadczeniami z dzisiejszego dnia. Natomiast młodzież spędziła miłe chwile pływając na kajakach, rowerach wodnych i łodzi wiosłowej. Korzystali w tym z wiedzy zdobytej wczoraj podczas warsztatów żeglarskich.
Wieczór upłynął pod znakiem przygotowania i radosnego przeżycia MARIAPOLITALU – wesołego, a jednocześnie bardzo głębokiego, podsumowania minionych trzech dni. Na scenie pojawiali się kolejno wszyscy uczestnicy Mariapoli, aby poprzez piosenki, taniec, scenki, prace plastyczne, zagadki i wszelkie możliwe formy wyrazić swoje doświadczenie miłości wzajemnej podczas rekolekcji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz