2018

Zembrzyce, 29 lipca - 5 sierpnia 2018


niedziela, 3 sierpnia 2014

Mariapoli Olsztyn 2014 - 2

Drugi dzień naszego wspaniałego Mariapoli w Olsztynie przywitał nas piękną pogodą i bardzo wysoką temperaturą – uff jak gorąco... Od rana mogliśmy doceniać klimatyzowaną aulę – niektórzy zakładali dodatkowe sweterki :) Rozpoczęliśmy prawie punktualnie, parę minut po dziewiątej. Od samego początku nowe wyzwanie: „Być jeden dla drugiego bratem i siostrą”.
Teresa z Maxem wprowadzili nas w temat porannej medytacji: „Miłość wzajemna: w szkole Trójcy Świętej”. Prezydent Ruchu, Maria Voce, powołując się na doświadczenie Chiary, pokazała dlaczego kochając, możemy być nieskuteczni: „Jeśli więc ta miłość wzajemna jest pokryta popiołem, obojętnością, apatią, egoizmem, to inni nie mogą rozpoznać w nas uczniów Jezusa. A jeśli inni nie mogą rozpoznać, że jesteśmy uczniami Jezusa, ponieważ brakuje miłości wzajemnej, to możesz o tym mówić, możesz to głosić, rozgłaszać! – nie dostrzegą, bo odznaką jest właśnie to”.
Wszystkim nam rzuca wyzwanie: „Ja naprawdę czuję, że w tym roku może rozpocząć się szkoła: szkoła Dzieła w Trójcy, patrzenie na życie Trójcy, by starać się nim żyć na ziemi. Bo można ułatwić jakąś relację, nawiązać relację, jeśli miłuje się Jezusa w bracie [...]. Teraz, w tym roku, musimy uczynić mały krok naprzód, [...] musimy przeżywać nasze relacje na sposób Trójcy, to znaczy, musimy żyć wśród nas tym życiem trynitarnym, które może być przeżywane na ziemi i dawać o nim świadectwo innym”.
Zachętą do wprowadzania w życie słów medytacji były świadectwa życia miłością wzajemną: budowania relacji z przełożonym zakonnym; tracenia swoich pomysłów na sobotnie przedpołudnie, by zjednoczyć się z mężem; otwartości na potrzeby przypadkowo spotkanego bliźniego; łączenia sprawiedliwości i wymagań z troskliwą miłością wobec pracownika.
Przestrzenią życia miłością wzajemną jest również wymiar społeczny. Jemu właśnie poświęcony był kolejny punkt programu. Jeden z uczestników Mariapoli tak dzieli się wrażeniami: „Słuchając fascynującego wykładu pt. Wiara – sumienie – życie, umocniłem się w przekonaniu, że także ja potrzebuję dbać o swoje kapłańskie sumienie. Pomocne w tym będzie: słuchanie Słowa Bożego, kierownictwo duchowe, studium i modlitwa osobista oraz regularne uczestnictwo w spotkaniach formacyjnych w duchu focolare, które pomoże mi żyć lepiej miłością wzajemną” - ks. Tadek z Gamowa.
Ilustracją poruszanego problemu było rzeczowe przedstawienie kwestii klauzuli sumienia na przykładzie głośnej obecnie sprawy prof. Bogdana Chazana.
Popołudnie upłynęło nam pod znakiem wyjazdu do sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. W drodze do miejsca objawień rozważaliśmy wspólnie chwalebne tajemnice różańca.
Wieczorem, pomimo ciągle wysokiej temperatury, spora grupa zebrała się na wspólne tańce integracyjne.

Kładziemy się zmęczeni, lecz radośni i pełni zapału do kolejnego dnia naszych rekolekcji :D :D :D :D 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz