2018

Zembrzyce, 29 lipca - 5 sierpnia 2018


czwartek, 28 czerwca 2012

Ruch Focolari w skrócie

7 grudnia 1943 to wyjątkowa data dla Ruchu Focolari. Tego dnia młoda Chiara Lubich (1920-2008) pociągnięta nieskończoną miłością Boga poświęca Mu całe swoje życie – na zawsze. Dzień ten daje początek Ruchowi Focolari, który dziś istnieje 194 krajach i jest niejako odzwierciedleniem małego ludu składającego się z ludzi różnych narodowości, kultur, religii i pozycji społecznych. Swoje miejsce odnajdują w nim także osoby nie wyznające żadnego credo religijnego, ale pragnące wcielać w życie wartości takie jak powszechne braterstwo, sprawiedliwość społeczna, dobro wspólne. 


Jan Paweł II i Chiara LubichPierwsze osoby, które, jak Chiara, pragną poświęcić życie dla tego wielkiego Ideału, jakim jest Bóg – Miłość, gromadzą się wokół niej bardzo szybko. Co więcej – rodzący się Ruch wychodzi  poza Trydent, poza region, poza Włochy…   aż po krańce świata!
W roku 1958 Ruch dociera do Ameryki Południowej, w 1961 do Ameryki Północnej. Dwa lata później do Afryki, 1966 do Azji, a rok potem Australii. Do Polski dociera on w latach sześćdziesiątych, i tak pierwsze letnie rekolekcje Ruchu zwane Mariapoli (Miasto Maryi) odbywają się w Zakopanem w 1969 roku. Zaraz potem powstają dwie wspólnoty życia konsekrowanego w Krakowie i we Wrocławiu. To właśnie w Krakowie Karol Wojtyła poznaje Ruch, jeszcze jako biskup krakowski.



Zadaniem Ruchu Focolari jest budowanie powszechnego braterstwa tak, aby dojść do ostatecznego celu, jakim jest realizacja modlitwy Jezusa:   aby wszyscy byli jedno.
Dlatego też Ruch Focolari podejmuje dialog na wszystkich możliwych płaszczyznach, z innymi ruchami w Kościele katolickim, dialog ekumeniczny, z wyznawcami innych religii, osobami o innych przekonaniach, a od kilkulat także dialog w różnych środowiskach kultury.



 Doktorat Honoris Causa, Katolicki Uniwersytet Lubelski, 1996
Ruch Focolari obejmuje obecnie ponad 2 miliony członków i sympatyków, poprzez wspólnoty osób konsekrowanych obecne na całym świecie, wiele gałęzi oraz ruchów o szerokim zasięgu, jak na przykład Ruch Nowe Rodziny czy Młodzież dla Zjednoczonego Świata.
W 1964 roku w Loppiano niedaleko Florencji powstaje pierwsze międzynarodowe miasteczko Ruchu Focolari. Po nim rodzą się inne – lokalne – w wielu miejscach świata, w tym także w Polsce w Trzciance koło Wilgi. Miasteczka są miniaturą nowego społeczeństwa, gdzie jedynym prawem jest miłość wzajemna, prawo Ewangelii, z którego wypływa pełna komunia wszystkich bogactw kulturalnych, duchowych i materialnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz