2018

Zembrzyce, 29 lipca - 5 sierpnia 2018


sobota, 14 lipca 2018

MARIAPOLI w Trzciance - DZIEŃ PIERWSZY





Pierwszy dzień Mariapoli – letnich rekolekcji Ruchu Focolari upłynął pod hasłem: „Oto ja służebnica Pańska”. Chcemy Maryję pełną pokory i miłości przyjąć jako wzór naszego życia i uczyć się od Niej rozpoznawania woli Bożej w codziennych zdarzeniach i przyjmowania  woli Bożej tak, jak uczyniła to Maryja.

Zaczynamy modlitwą i piosenką, to będą stałe elementy naszych spotkań, podobnie jak punktem kulminacyjnym naszych rekolekcji staje się każdego dnia Euchrystia.
Witają nas gorąco gospodarze miejsca, przypominamy sobie zasady sztuki miłowania, które obowiązują na Mariapoli. Teraz w ruch idzie kostka miłości, na ściankach której rozpisane są podstawowe zasady miłości wzajemnej, którą chcemy żyć na rekolekcjach. Ten ruch należy do najmłodszych uczestników naszych rekolekcji, dzieci rzucają kostką i już wiemy, jak konkretnie możemy żyć.
Poranek rozpoczęło wprowadzenie Czym jest Dzieło Maryi. Ksiądz Krystian pokazał Chiarę jako wielkiego proroka współczesności, który, odczytując stopniowo plan Boga, przyczynia się do przemiany teraźniejszości. Obejrzeliśmy krótki film pod tytułem Chiara Lubich: charyzmat, historia, kultura. W doświadczeniach szczególnie zauważyć można było odpowiedź na pytanie: czym było pierwsze Mariapoli i na czym polega duchowość Ruchu Focolari. Swoje doświadczenia przedstawiło kilka osób. Diakon Mateusz powiedział: „Nauczyłem się przyjmować rzeczy trudne, postrzegając je nie jako karę, ale jako dar od Boga, otwierający na nowe duchowe doświadczenia”. Małgosia przedstawiła doświadczenie chorej ponad 80-letniej Ewy, które uświadomiło nam jak wielki wkład duchowy wnoszą do Ruchu osoby cierpiące.
Kolejno mogliśmy obejrzeć film o miasteczku Fiore i posłuchać, jakie jest doświadczenie mieszkańców Trzcianki. Szczególnie wyraźnie zabrzmiały słowa mieszkającej w Mariapoli Fiore Basi: „ Jeżeli mamy wiarę i chcemy zrobić wszystko dla Boga, to Pan Bóg daje nam wszystko”. Tworzenie wspólnoty w miasteczku jest wymagające, ale przynosi obfite owoce.

Historia Fiore liczy już ponad dwadzieścia lat, ale najstarszym miasteczkiem w ruchu jest założone we północnych Włoszech w Loppiano Mariapoli Renata, które nie tak dawno odwiedził papież Franciszek. Mieliśmy możliwość obejrzeć relację z tego wydarzenia i usłyszeć wywiady z tymi, którzy przeżyli formację w miasteczku Loppiano. Poruszające były słowa Ojca Świętego, który wskazywał, że przeciwieństwem indywidualizmu –  ja jest życie kulturą my.

Zwieńczeniem dnia było rozważanie: Kim jest dla nas Maryja? Chiara, odpowiadając na zadane pytania,  przedstawia Maryję jako wzór doskonałej chrześcijanki, Matkę, która staje się ikoną jedności. A jednocześnie stawia przed nami zadanie: Jezus pragnie, abyśmy stali się podobni do naszej Matki. Małżonkowie fokolarini Ela i Dominik podzielili się doświadczeniem jak Maryja towarzyszy im w rodzinie i staje się dla nich wzorem w rozwiązywaniu problemów.

Podsumowaniem dnia stał się panel ekspertów zatytułowany Bóg i nauka. W niezwykle interesujący sposób przedstawiona została relacja Bóg – nauka w odniesieniu do pytań, które pojawiają się w świecie współczesnym. Dzieło Maryi wniosło istotny wkład w teorię wielu dyscyplin naukowych. Wyrazem tego jest Szkoła Abba’ interdyscyplinarna, międzynarodowa grupa naukowców oraz Instytut uniwersytecki Sophia w Loppiano założony przez Chiarę. Jest to szkoła badawcza i centrum studiów otwartych na perspektywę obecności Boga w rzeczywistości przyrodniczej i społecznej jako skierowanych ku Bogu miłości.

Dzień zakończyliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu przygotowaną przez młodzież Ruchu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz